Handikap Koşu Ne Demek?

Handikap Koşu Ne Demek?

Handikap koşu ne demek sorusunu yanıtlamadan önce handikap puanı nedir onu açıklayalım.

Handikap Puanı Nedir?

Handikap puanı atların her koşuda sergiledikleri performans ve buna karşılık elde ettikleri derecelerin sonunda handikapörler tarafından verilen puanlardır. Aldıkları puanların toplamı o atların katılabilecekleri handikap koşu türünü belirler.

Handikap Koşuları

Handikap puanlarına bağlı olarak belirlenen koşular aşağıdaki gibi isimlendirilmiştir

  • Handikap 13 Koşu
  • Handikap 14 Koşu
  • Handikap 14 Koşu
  • Handikap 16 Koşu
  • Handikap 17 Koşu
  • Handikap 21 Koşu
  • Handikap 22 Koşu
  • Handikap 24 Koşu

Handikap Puanları

Handikap puanlarına göre TJK tarafından belirlenen atların katılabilecekleri koşu türlerini ve katılmaları için gerekli olan handikap puanlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

handikap koşu ne demek

Handikaper Ne Demek?

Handikaper TJK bünyesinde  Yüksek Komiserler Kuruluna bünyesindeki yapıda bu kurula direk bağlı ve sorumlu olarak çalışan koşu sonuçlarına bağlı elde edilen derceleri değerlendirerek atları puanlayarak,  handikap koşularında atların taşıyacakları ağırlıkları belirleyen kişilerdir.

Handikap koşularında atların kazanma şartlarını eşitleyebilmek için bu belirlenen puanlara bağlı olarak taşıyacakları ağırlıklar belirlenmektedir.

Atın Ağırlığını Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Atlar koştukları mesafe uzadıkça yorgunlukları artar. Buna bağlı olarak gücün azalmasıyla taşıdığı yük daha fazla performansının düşmesine sebep olur. 

Kısa mesafe koşularda ağırlık etkisi atın performansında daha az etki eder. Bu durum orta mesafe koşularda kendini biraz daha belli eder. Uzun mesafe koşularda ise bu önemli bir değerlendirme konusu olur. 

Özellikle diğer özellikleri iyi olan bir atın taşıdığı kiloda buna paralel yüksek olacaktır. Bu durumda bu bir handikap oluşturur. Özellikle yüksek ağırlıkla koşan atın geçmiş koşularını inceleyip yüksek kilo ile başarılı olup olmadığına bakmak yararlı olacaktır. Eğer yüksek ağırlıkla daha önce başarılı olmuş ise bunu tekrar gerçekleştirebilir ancak daha böyle bir başarısı yoksa önemli bir soru işareti oluşur. Bu durumda favori atlar arasına yazılmayabilir.

Handikap koşu ne demek sorusunu açıkladığımız bu yazımızda aynı zamnda Handikaper ne demek ve handikap puanı ile ağırlık ilişkisine değindik.

Konuyla ilgili olarak Youtube kanalımızda yayınladığımız videolarda ve analizlerimizde de detay bilgler bulabilirsiniz.

Sizde konuyla ilişkili görüşlerinizi ve sorumlarınızı yorumlara yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın