Gazetelerin At Yarışı Tahminleri

Gazetelerin At Yarışı Tahminleri

Gazetelerin at yarışı tahminleri ve at yarışı ile ilgili diğer içerikleri yıllardır yarış severlerin takip ettiği bültenler oldu. Sahip olduğu içeriğe baktığımızda TJK'nın sitesinde yayınladığı ham verilerden oluştuğunu görürüz. Bu bilgilerin yanısıra yarumcuların kişisel değerlendirmeleri bulunur. Deneyimli yorumcuların görüşleri bu ham veriden her ne kadar daha  çok bilgi içerse de bir noktadan sonra sınırlı bir bilgiye sıkışmış olarak kalır.

At Yarışlarında Ham

Veri Ne Demek?

Bildiğiniz üzere koşu öncesinde ve sonrasında TJK sitesinde koşuyla ilgili olarak pist türü, mesafe, atın ismi, jokey, koşu dereceleri, kazanan atın son 800 m derecesi gibi bir çok veriyi yayınlar. Bu bilgiler herkese açıktır. Yine bu bilgiler hiçbir şekilde işlenmemiştir. Olduğu gibi aktarılır. Yorumlanmayan ve uyarlanmayan bu bilgilere ham veri denir.

Peki İşlenmiş Veri Ne Demek?

At yarışları tahminleri için yukarıda bahsettiğim ham veri üzerinden kıyaslamalar yapılarak bahis yapılacak koşuda kazanabilecek atları belirlemeye çalışırız. Ancak eşit koşullarda olmayan bilgileri kıyaslamak çok doğru sonuçlar vermez. Örnek vermek gerekirse daha önce 1400m çim pist derecesini bildiğimiz bir at ile 1900 m kum derecesini bildiğimiz bir başka atın 1500m mesafede yapılacak koşudaki durumlarını kıyaslamamız neredeyse imkansıza yakındır.

Bu noktada bize farklı şartlarda koşulmuş koşunun dercesini mevcut koşuya uyarlanması işlenmiş veriye bir örnektir.

Gazetelerin At Yarışı Tahminleri ile Yapay Zeka Tahminleri

Günümüz bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile birlikte insanın yapamayacağı zorluk ve karmaşıklıktaki işlem ve hesaplamalar çok kısa sürede ve büyük bir doğrulukla yapılabilmekte. Elbette bu bilgisayarın kendi başına yaptığı bir işlem değil. Yazılım mühendislerinin hazırladığ yazılımlarla mümkün olmakta.

İşte bu bize klasik gazete at yarışı tahminleri ile yapay zeka ile hazırlanan yeni nesil at yarışı tahminleri ile kıyaslarsak.

  • Birinde ham veri ile çok karmaşık bir bulmaca çözmekle uğraşırız
  • Birinde de işlenmiş veri ile harika hazırlanmış çok leziz seçeneklerin olduğu bir sofradaki yemeklerden sadece seçimimizi yaoarız.
  • Bilgiye ulaşmak için mücadele etmek yerine hazır ve doğru bilgiyi kullanarak zaman ve başarı kazanırız.

Sonuç olarak eski alışkanlıklarımızın yerine bize daha çok katkısı olacak güncel teknoloji ile üretilen at yarışı bilgilerini kullanalım. Başkalarının yorumları ile değil doğru bilgi ile kendi kuponlarımızı yapalım.

Bir cevap yazın