fbpx

Form Puanı -FP- Nasıl Yorumlanmalı

Form Puanı’nda (FP) sayıların üzerindeki yeşil renk form sıralamasındaki en başarılı atı, sarı renk ise ikinci atı gösterir. Birden fazla at aynı renkte olabilir. Bu bir çok kriterde birbirine yakın olduklarını gösterir.

Formu siyah olan atların vasat, kırmızı olanların da kötü olduklarını işaret eder. Siyaha renkli atlarda koyu renkli olanlar diğerlerine kıyasla biraz daha formda olarak puanlanmıştır.

FP atın son 6 koşusundaki başarılarına göre oluşturulur.

Form puanı sistemde en karmaşık hesaplama yöntemi olan veridir. Yapay zekâ atların geçmiş koşularda aldığı sonuçları farklı kriterlere göre işleyerek ve kendini birçok kez eğitimden geçirerek hazırlar.

Kriterlerden birkaçını örneklemek gerekirse:

Koştuğu koşuda kaçıncı geldiği sadece sıralama ile değil nasıl ve ne şartlarda o dereceyi elde ettiğine göre puanlanır. 3. olduğu bir yarışta burun farkıyla mı, boyun farkıyla mı yoksa 5 boy fark yiyerek mi  3.olduğuna göre tamamen farklı puanlar elde eder. Aynı şekilde kategorisinin çok üzerinde bir yarışta koşmuş ve çok kötü bir derece yapmış atı affedebilir. Çimci bir atın kumdaki deneme koşusunu, kısacı bir atın uzundaki başarısız denemesini affedebilir.

Maiden(Kategori 1) koşulardaki kötü bir  2.lik 90 puan olurken Grup 1(Kategori 9) koşudaki iyi bir 4.lük 180 puan olabilir.

Puanlamayı yaparken; katsayılar, baz puanlar, kategori puanları kullanarak yapılan hesaplamalar  dergide servis ettiğimiz sonuç form puanını oluşturur.

Bültendeki tüm bilgiler gibi tek başına değil diğer bilgilerle birlikte değerlendirilmelidir.

Form Puanı -FP- Nasıl Yorumlanmalı” için 3 yorum

Bir cevap yazın