Form Puanı -FP- Nasıl Yorumlanmalı

Renkler

Bültende verilen tablonun tamamında geçerli olmak üzere yeşil renk en iyi değeri (kiloda en hafif, handikapta en yüksek gibi.), sarı renk en iyi ikinci değeri, kırmızı renk en kötü değeri (en ağır kilo, en düşük form puanı vb.) ifade eder. Küçük farklar varsa birden fazla yeşil, sarı ya da kırmızı değer olabilir. Siyah renk vasat olduklarını işaret eder.

Form Puanı Nasıl Hesaplanır, Ne İfade Eder?

Form puanı, atın son koşularında ki başarılarına göre oluşturulur.

Yapay zekâ, atların geçmiş koşularda aldığı sonuçları birçok kritere göre işleyerek hazırlar.

Her koşuda, sadece atın kaçıncı geldiği ile değil nasıl ve ne şartlarda o dereceyi sıralamayı elde ettiğine göre puan hesaplanır.

Örneğin bir yarışta burun farkıyla mı 5 boy farkla mı 3. olduğuna göre, yaptığı derecenin o pist ve mesafedeki şehir ortalamasına uzaklığına göre, kendi kategorisi ile koştuğu koşunun zorluk derecesinin farkına göre vesaire tamamen farklı puanlar elde edilir. 

Kendi kategorisinin çok üzerinde bir yarışta koşmuş ve kötü bir derece yapmış atı o koşuda affederek koşuyu değerlendirme dışı bırakılabilir. Ya da çimci bir atın başarılı olamadığı kumdaki deneme koşusunu veya kısa mesafelerde başarılı bir atın uzun mesafede ki başarısız denemesini affedebilir. 

Dolayısıyla yanlış koşu seçmiş atın o koşuyla form puanının anlamsızca bozulmasını engeller. 

Her koşu için, sıralamaya verilen ham baz puandan başlayarak, koşu kategorisi, koşuya katılan at sayısı, koşu ortalamasının ve şehir ortalamasının altında koşmasına göre düzenlemeler yapılır ve koşunun net puanı bulunur.

Bu değerlendirmelerden sonra, maiden (Kategori 1) koşudaki bir 2.lik 90 puan alırken 4+Araplar Grup 1 (Kategori 9) koşudaki bir 4.lük 180 puan alabilir.

Koşu puanlarının hesaplanmasından sonra, yapay zekâ son koşudan başlayarak yeteri kadar (Bazen son 2, bazen son 7) koşusunu değerlendirir ve nihai FORM PUANINI hesaplar.

3 thoughts on “Form Puanı -FP- Nasıl Yorumlanmalı

Bir cevap yazın

Merhaba. Nasıl yardımcı olabiliriz?