At Yarışları Bayramdan Sonra Başlıyor mu?

Covid-19 salgınının ülkemizde de baş göstermesi ile birlikte hayatın bir çok alanında olduğu gibi at yarışlarına ara verildi. Yaşamı olumsuz yönde etkileyen bu süreçte bir çok sektör faaliyetlerine ara verdi. Salgınla mücadelede gelinen nokta itibari ile önlemlerin alınarak bir çok alanda yapılan yeni düzenlemelerle faaliyetlerin kademeli olarak başlaması planlanıyor.

At yarışı takipçilerinin sabırsızlıkla beklediği yarış takvimin yeniden başlaması konusunda beklenen haber nihayet geldi. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Şanlıurfa Ceylanpınar’da yaptığı açıklama ile beklenen olumlu haberin sinyalini verdi.

Bakan Pakdemirli 20 Mart’ta konoravirüs pandemisi nedeniyle ara verilen at yarışlarının ne zaman başlayacağı ile ilgili olarak, “Zorlu bir süreçten geçtik, geçiyoruz. Bir an önce başlamasını beklediğimiz at yarışlarında özellikle Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun son onayıyla bayramdan hemen sonra bir tarih vermeyi bekliyoruz” ifadesini kullandı.

At yarışı sektörünün erteleme nedeniyle içinde bulunduğu sıkıntıların yanı sıra Devlet’in de bu dönemde atçılıktan kazanımlarının eksildiğinin farkında olduklarını belirten Dr. Pakdemirli’ye ziyaretinde kendisine eşlik eden isimlerden Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Ayşin Işıkgece de, “Gerçekten at yarışları özellikle kurumumuza ve dolayısıyla çiftçiye gerek yarış primleri, gerekse tay alımlarıyla önemli oranda destek olan bir sektör ve Bakanımız da durumun hassasiyetinin farkında” diyerek destek verdi.

Bir cevap yazın