At Yarışı Nedir?

At Yarışı Nedir?

At yarışı nedir sorusu basit bir soru gibi görünmekle birlikte çeşitleri göz önüne alındığında ve tüm bileşenlerine baktığımızda çok kapsamlı bir alan olduğunu görürüz. Bu yazımızda at yarışı hakkında genel bilgileri paylaşacağız. Diğer yazılarımızda At yarışlarının diğer bileşenlerine detaylı olarak değineceğiz.

At Yarışları Kaça Ayrılır?

Günümüzde at yarışları

  • düz yarışlar (zamana karşı)
  • engelli koşular

olmak üzere iki başlık altında yapılmaktadır. Bu koşullara safkan ya da yarımkan atlar katılır. Özellikle düz koşulara en değerli yarış atları katılmaktadır.Engelli koşularda ise yaşı daha ileri olan atlar yer alır. Bunlar piste bulunan belirli yükseklikteki engelleri aşmaya çalışırlar. Düz koşullarda ise belirlenen mesafeyi en kısa sürede en önde bitiren at kazanır.

İlk düzenli yarışların 17. yüzyılda yapıldığı bilinmektedir. İlk resmi at yarışı ise 1665'te kuzey Amerika'da düzenlendi. Bugünkü formunu ise 19. yüzyıl ortalarında aldı.

At Yarışı Koşuları Nasıl Yapılır?

Düz koşullarda atlar jokeyi ile birlikte başlangıç noktasına gelirler.Bu noktada bulunan kapılar yarış hakemleri tarafından denetlenmektedir. Startın verilmesi ile birlikte kapılar açılır ve tüm atlar koşuya başlar. Burada kapıdan çıkmakla ilgili atların nasıl çalıştırıldığından yarışın hangi tempoda koşulacağının belirlenmesi, atların özelliğine göre bunların belirlenmesi gibi bir çok kriter at yarışlarında başarının anahtarlarıdır. Onun için sadece altın iyi olması yeterli değil antrenör, jokey, çalışma ve barınma koşulları açısından atın sahipleri çok büyük önem taşımaktadır. Belirlenen mesafeyi önce bitiren at yarışı kazanır. İkramiyeler koşu türlerine göre değişmektedir. Elbette en önde bitiren at en yüksek ikramiye alır. Koşullar içerisinde eşitliği sağlayabilmek için atların ağırlıkları ayarlanır. Başarı durumlarına göre farklılık gösterir ve birbirlerine göre dengelemek için ilave aralıklarla atlar yüklenir.

At Yarışı Nerede Yapılır?

At yarışları hipodromlarda yapılmaktadır. Hipodromlar genellikle bir yuvarlak pistlerden oluşur. Pistler çim, kum ve sentetik olmak üzere 3 değişik zemine sahiptirler. Pistlerin etrafında, genellikle start-finiş düzlüğünde tribünler bulunur. Padok, at hastanesi, ahırla, restoranlar, bahis gişeleri gibi birçok yapı yine hipodromlar içinde yer alır.

At yarışı nedir sorusuna genel bir cevap verdiğimiz yazımıza ek olarak sitemizde bulunan diğer yazıları da okuyabilirsiniz.Bir cevap yazın